çocuklarımız tv karşısında zaman geçiriyor ama...

3/14/2015 02:06:00 ÖS Unknown 1 Commentsçocukların tv izlemesi


Merhaba sevgili okurlarım;

bu ara en çok kulağıma gelen olaylardan biri televizyon yüzünden çocuğu otistik olan aileler.

çok sık duymaya başladık bunu ve bir anne olarak titizlendiğim konular arasında yer alıyor

2 yaşında bir kızım var ve televizyonun zararlı olduğunu düşündüğüm için ben 1 yaşına kadar hiç tv izletmedim.

evde tv hiç açmadık misafirliğe gittiğimiz yerlerdede ev sahiplerinden rica edip kapattırdık. fikrimize saygı gösterdiler sağolsunlar hatta çok takdir ettiler.


tabi çok sıkıldığım zamanlar oluyordu o zamanlarda radyoyu açıp müzik, kuran yada dini sohbet dinliyorduk küçük sevgilimle.

1 yaşından sonrada her kanalı ve her çizgifilmi izletmedim. reklamlar çıkınca hemen değiştirdim. reklamlarda sebebini anlayamadığım bir bağımlılık var. ben bebek kanalı olarak digiturk te baby first var onu izlettirdim. bazı çizgi filmlerde sürekli sihir büyü gizem gibi konular ön planda ve bu beni çok rahatsız ediyor(özelliklede disney kanallarında).

psikologlar çocukların 2 yaşına kadar hiç tv izlememelerini 2 yaşından sonrada aile ile beraber en fazla günde 15 dk izlemesi gerektiğini söylüyor.

bize çok basit gibi görünen çizgi filmlerin çocuklara nasıl zarar verebildiğini düşünemiyoruz başta.

ama biraz araştırınca ve miniklerin hareketlerini gözlemleyince anlayabiliyoruz çokta masum olmadıklarını.

her şeyden önce çocuklar çizgi filmlerle gerçek hayatı ayıramıyorlar. konuşan hayvanlar, uçan insanlar, düşünce zarar görmemek vb... bunlar çocukların kendilerine bedensel olarak kolayca zarar verebileceğini gösteriyor.


çocukların tv alışkanlığı


birde işin diğer yüzü var. çocukların gelişim geriliği gibi. tv izleyen çocuklarda en belirgin özellikler geç konuşma, iletişim sorunları, insanların söylediğini anlamama yada geç algı, çizgi filmlerdeki garip hareketleri yapmaya çalışmak gibi...

aslında bazı çizgi filmlerde özellikle zarar vermek amaçlı yapılmış oluyor. evet duyunca saçma olduğunu düşünebilirsiniz ama çok doğru. ekrandaki görüntü milyonlarca pikselden oluşuyor ve beynimiz gözümüzün gördüğünden çok daha fazlasını algılıyor, bilinç altına kaydediyor. ekranda çok kısa gibi görünen bir sahne beynimizde çok kalıcı bilgilere sebep oluyor. yani daha küçücük çocukların bilinçaltına masum olmayan şeyler yerleşiyor.bunu aşağıdaki video çok net açıklıyor izlemenizi tavsiye ederim.toplumumuzun geleceği annelerin elindedir hanımlar. erkekleride kızlarıda biz yetiştiriyoruz. ileride iyi evlat iyi eş iyi vatandaş iyi anne iyi baba iyi komşu olmaları bizim elimizde. onları biz eğitelim televizyon değil. evet çok zorlanıyoruz ama bu geçici bir süreç bunu unutmayalım. ben tv izletmektense onu farklı şeylerle meşgul ediyorum. ben temizlik yapıyorsam bana yardım etmesine izin veriyorum, yemek yapıyorsam tabureye çıkıp tezgahı karıştırmasına izin veriyorum, namaz kılarken yanıma bir seccade seriyorum beni taklit ediyor :) , ben kitap okurken onada resim içerikli kitap veriyorum kendince eğleniyor... sizde çocuğunuzun kendi hayatınızın bir parçası olmasına izin verin. 1 saatte bitecek işiniz 2 saatte bitiyor ama inanın bunları duyduktan sonra bence değer :)

sizden farklı fikirler bekliyorum arkadaşlar sizler çocuklarınızla nasıl vakit geçiriyorsunuz neler yapıyorsunuz ???

1 yorum:

  1. Ben de çocukların belli programlar dışında izlememesi görüşünü savunuyorum. Mesela pepe :) Hatta büyükler dahi kendi belirlediği ölçüler dahilinde izlemeli. Bazılarımız bağımlısı oluyor. Ömür dediğin ne kadar ki...

    YanıtlaSil