Hatice Sultan'ın tuvalet eğitimi

10/12/2015 04:28:00 ÖS Unknown 0 Comments

egitim

Annelerin hakkı ödenmez derlerya ne kadarda doğru bi söz. Harcadığımız emeğin yorgunluğun vefanın hiç bir karşılığı olamaz. Allah herkesin evladını hayırlı eylesin.


şekerparem iki yaşına gelince tuvalet eğitimine başlamak istemiştim ama hem okuduklarımın etkisiyle hemde doktorumuzun yönlendirmesiyle daha ileri tarihe ertelemeye karar verdim. çokta iyi yapmışım. eğitime başlayınca doğru zamanın şimdi olduğunu daha iyi anladım.


eğitime başlamadan önce elimdeki kitapları tekrar tekrar gözden geçirdim, internetten bu konuyla ilgili yazıları okudum. her çocuk farklı bir yapıya sahip olduğundan dolayı işime yarayan kısımları kendime örnek aldım. bu sürece başlayacak meslektaşlarım için bende işimi kolaylaştıran unsurları paylaşmak isterim.


öncelikle hem annenin hem çocuğun bu sürece hazır olması gerekiyor.

çocuğun hazır olması demek bu işi en kısa sürede öğrenmesi demektir. annenin hazır olması hem süreç için hemde çocuğun psikolojisi için önemlidir.

çocuğun hazır olduğunu nasıl anlarız? çocuğunuzun ifade yeteneğine bakın dili çözüldümü? kendini net ifade edebiliyormu?? karnım aç, susadım, parka gidelim, uykum var, oyuncağımı ver, babam nerde..... eğer çocuk kendini ifade edemiyorsa siz ne kadar çaba sarf edip zaman harcasanızda sonuca ulaşmanız aylarınızı alabilir hem yorucu olur hem zaman kaybı olur.

anneninde hazır olması çok önemli. dışarıdaki işlerinizi halledin düğünler tatiller misafirler..kendinize evde kalmaya hazırmıyım diye sorun.


ben iki yaşında karar verdiğimde kızım henüz konuşamıyordu. ve çok hırçındı. tam yaz başına gelmişti araya Ramazan, tatiller, bayram, düğün derken başlamamıştık. hazır olmamız eylülü buldu. kızım yaz döneminde ciddi değişiklik yaşadı dili tamamen çözüldü. insanlarla iletişimi kuvvetlendi. beni birazda olsa paylaşmayı öğrendi. eylül benim için çok uygundu havalar soğumamıştı ve hamileliğimin zor dönemini atlatmıştım.


bu aşamadan sonra gel gelelim evin hazır olmasına. biz bu yönde şanslıydık evde iki banyomuz olduğu için birini hatice sultana tahsis ettik. evde sık kullandığımız yerlerin halısını kaldırdım. ortalığa yapacağı için elimin altında bir paspas bulundurdum.


işimizi kolaylaştırmak için lazım olan eşyalar

- tuvalet adaptörü

- lazımlık

- seyyar lazımlık (çok kullanışlı ve gerekli bir ürün artık sürekli çantamızda taşıyoruz)

- bol bol kilot atlet

- alıştırma kilodu (sadece 1 tane aldım uzun yola çıkmadıkça kullanmadım)

- hasta bezi

- 2 tane alez yatak için

eğitime başladığımız ilk gün kızım sabah uyandı. onu karşıma otutturup güzelce konuştum. artık büyüdüğünü ve bezi çıkarmamız gerektiğini anlattım. tuvalete gittik beraber bezini çıkardık çöpe attık. tuvalet adaptörünü yerleştirdik. artık çişini buraya yapması gerektiğini anlattım. sonrada ilk denememizi yaptık. bu aşamadan sonrasını işinize yarayacağını düşündüğüm noktaları maddeler halinde yazayım.

- her şeyden önce çevreden gelen her tepkiyi dikkate almayın. çok geç kaldın, erken başladın, benimki ilk gün öğrendi, benimki aylarca alışmadı... her çocuğun karakteri farklıdır ve sizin çocuğunuzu en iyi siz tanıyabilirsiniz. o yüzden bunlara takılmayın.


- kesinlikle alıştırma kilodu giydirmeyin. normal kilot giydirin. çünkü çişini yaptığında bacaklarından sızınca rahatsız olacaktır. alıştırma kilodu olunca bezin verdiği rahatlığı yaşayacaktır. buda alışma sürecini uzatacaktır.


- ilk günler sürekli ortalığa yapacağını kabul edin ve sinirlerinize hakim olun. çocuğunuza neden bana söylemedin, niye tuvalete gitmedin, niye buraya yaptın diye sorular sorup yargılamayın kızmayın. ben bir kere kızdım ve bir sonrakinde gözümün önünde salonun ortasına çiş yapıp sonrada ayağıyla vurarak oyun yapıp etrafa sıçrattı. kızmadığınızda o zaten yaptığının yanlış olduğunun farkına varıyor.


- bezi çıktıktan sonraki ilk haftalar 2 saatte bir çişi gelecek. daha sonraları 4 saate kadar uzayacak. kasları zamanla gelişip ileride çişini tutmayı öğrenecek. ilk başlarda ben saat 7 de başlayıp yatana kadar 7 9 11 13 15 17 19 21 saatimi ayarlayıp kendim tuvalete götürdüm. kendisinin çişim geldi demesini hemen beklemeyin.


- ilk zamanlar biraz inat olabiliyor ve çocuk tuvalete gitmek istemeyebiliyor. onun yanında sesli bi şekilde 'benim çişim geldi tuvalete gidiyorum' diyerek onu davet etmeden kendisinin gelmesini sağladım.eğer evde abi yada abla varsa onlarda bunu yaparak tuvalete gitmesini sağlayabilirsiniz.


- tuvalet eğitimine başladım diyerek kendinizi eve kapatıp bütün mevzu tuvaletmiş gibi davranmayın çocuk daha çok strese giriyor.çocuğunuz çişini yaptıktan sonra 2 saat zamanınız var bunu dışarıda değerlendirebilirsiniz beraber parka markete pazara sevdiği bi arkadaşına oyun oynamaya gidebilirsiniz. ev ziyaretine gidecekseniz alıştırma kilodunu giydirebilirsiniz.


- her çocuk aynı değil demiştim benim kızımın yanında durunca tuvaletini yapamıyor. onu tuvalete otutturduktan sonra ben çıkıp kapıda bekliyorum bittiğini anlayınca tuvalete giriyorum. eğer ilk başladığınızda tuvalette oturup yapmıyorsa onu yanlız bırakmayı deneyin.


- bazı çocuklar kakasını tuvalete yapmakta zorlanabiliyor daha geç alışabiliyor. eğer altına kaka yaparsa sakın pis kokuyormuş yada kaka kötü bir şeymiş gibi davranmayın. bu sefer daha çok zorlanacaktır. hatta kakasını tutup kabız olabilir. kakasını tuvalete yaptığında beraber tuvalete bakıp ona güzel şeyler söyleyip sonrada kakasına bay bay yapıp sifonu çekebilirsiniz :) bunlar sizin yaratıcılığınıza kalmış ayrıntılar...


- bazı çocuklar tuvalette beklerken sıkılıp kalkabiliyor bu sefer tam tuvaletten çıkınca altına yapıyor. ben ilk zamanlar sevdiği çizgi filmleri telefonuma indirip tuvalette otururken izlemesine izin verdim. ilk zamanlar gününüzün yarısı tuvalette geçebiliyor maalesef...


- gündüz eğitime başladığınızda gecede aynı anda başlayın. hayatınızdan bezi tamamen çıkarın. gecede bağlamayın. nasıl alıştırırsanız öyle devam edecektir. gece yatmadan önce tuvalete götürün mutlaka çişini yapmasını sağlayın. sabah kalkıncada ilk işiniz tuvalete götürmek olsun. eğer gece süt veriyorsanız tuvalete götürsenizde büyük ihtimalle gece altına yapacaktır. ben şu şekilde çözüm buldum. yatmadan önce pirinç unu ve irmikle muhallebi yapıp yediriyorum tuvalete götürüp sonrada uyutuyorum. bu şekilde sabaha kadar tuvalet sorunumuz olmuyor. eğer gece kaldırıp tuvalete götürürseniz hep aynı saatte tuvalete gitmeye bünyesi alışacaktır. bırakın sabaha kadar tutmayı öğrensin.


- ilk günler saati gelince ben alıp tuvalete götürdüm. sonraları hal ve hareketlerinden çişi geldiğini anlıyordum ve götürüyordum. daha sonraları çişin varmı diye sormaya başladım. en sonundada kendisi tuvalete gidiyor ışığı yakıyor lazımlığına oturuyor :) işte o anda dünyanın en mutlu insanı oluyorsunuz.


- başladıktan sonra sakın pes edip ileriki bir tarihe ertelemeyin. ikinci kez bu işe başladığınızda başarı oranınız düşecek. çocuk isteyince beze dönebileceği düşüncesini taşıyacak.


unutmayın ki er yada geç çocuğunuz bu alışkanlığı kazanacak. önemli olan sizin nasıl bir yol izlediğiniz. sizin bu dönemde yaptığınız hatalar çocuğunuzda ömür boyu taşıyacağı izler bırakabilir. o yüzden titizliği ve kuralları bi tarafa bırakın ve bu sürecin tadını çıkarın.


bizim ilk 10 günümüz çok zor geçti. sonrasında biraz ortalığa biraz tuvalete. daha sonrası ise çok keyifli. gelip kendisi size anne çişim var diyince çok mutlu oluyorsunuz. ve daha önce ona kızdığınız için bu olayı gözünüzde büyüttüğünüz için kendinize kızıyorsunuz.


Allah bütün annelerin yardımcı olsun... sağlıcakla kalın...

0 yorum: