doğum için hastane çantası

1/03/2016 10:59:00 ÖÖ Unknown 0 Comments

bebek

soğuk karlı kış gününden sıcacık selamlar...

bu ara kendimi tanıyamıyorum hem mutlu hem mutsuz hem heyecanlı hem umudunu yitirmiş hem sakin hem sinirli hem aç hem tok garip ruh halleri içindeyim.evinde sıcacık battaniyenin altında film izleyen kadının hayalini kuran, karda dışarıda kalmış evsiz barksız modundayım :)


hamileliğin ilk günlerinde 9 ay nasıl geçecek diye düşünürken şimdi geriye kalan 4 günün heyecanını yaşıyorum.

ikinci hamileliğimde ilk hamileleğin prenseslik olduğunu anladım. evde kendini kraliçe zanneden çılgın bir kızla uğraşırken kendimi bebek bekleyen prenses olarak görmek hayal oldu, külkedisinden farkım kalmadı...

son günler gerçekten çok stresli geçiyor. havalar soğudu kimse hastalanmasın diye uğraşırken en çok olan bana oluyor. bir taraftan doğum hazırlıkları sürerken diğer taraftan kızımın psikolojisi ile uğraşmak beni çok hırpaladı. çevremde onunla ilgilenecek bu kadar çok insan varken herkesi reddedip sadece beni istemesi beni hem bedensel hemde psikolojik olarak çok yıpratıyor. kerdeşi doğunca neler yaşayacağımı kestiremiyorum bile. sevip sahiplenecekmi yoksa kıskanıp gitmesinimi isteyecek diye düşünüyorum hergün.

birazcıkta işin keyifli yanından bahsedelim :) bütün herşeye rağmen yeni bebek yeni heyecan demektir. herkeste bir telaş bir hazırlık havası. ben her şeyi bir anda yapamayacağım için hazırlıkları geniş bir zamana yaydım. aylar öncesinden evin düzenini iki çocuklu aile moduna soktum. odalar değişti. hatice sultan'a yeni mobilya alındı. ondan kalan park yatak ve şifonyer ömer asaf'a tahsis edildi.


paşamın kıyafetleri yıkanıp ütülenip şifonyerine yerleştirildi. en önemliside hastane çantamız hazırlandı.

ben hastane çantası için bavulu odanın kenarına koydum. eksik listesi hazırladım ve onun için aldığım şeyleri sürekli içine doldurdum. 34. haftamda eksiklerim bitince çantayı döküp düzenledim. bunun dışındaki şeyler içinde canım ailemden yardım aldım. özellikle hastanedeki ikramlar süslü püslü aksesuarlar konusunda canım yeğenim tuğba çok yardımcı oldu. her şeyi kendi zevkine göre aldı hazırladı süsledi. bunları hastane çekimlerinden sonra hazırlayacağım yazıda paylaşacağım.

her anne adayı çanta hazırlarken biraz panik oluyor. özellikle ilk defa anne olacaklar aman bişey unuttummu diye kafası sürekli hastane çantasında oluyor.

ben ikinci kez çanta hazırladığım için biraz daha rahattım birde hastane eve çok yakın olduğu için kendimi çok kasmadım. size yol göstermesi için bir liste yapayım dedim.

öncelikle şunu söyleyeyim hastaneye giderken doğum şekliniz belli değilse kendinizi şartlamayın. sezeryanda olabilir normal doğumda. eşyanızı ona göre hazırlayın ve hangisini yaşadıysanız hakkınızda hayırlı olan buymuş diye düşünün.


ANNE İÇİN ;


KIYAFET: hastaneye giderken ve hastaneden çıkınca giyeceğiniz kıyafetiniz önceden hazır ve temiz şekilde dolabınızda olsun. ne zaman sancının tutacağı belli olmaz son dakikada heyecan yaşamayın. özellikle altınıza giyeceğiniz kıyafeti yumuşak bir şey tercih edin sezeryan olursanız dikişlerin üstüne gelecek sert kıyafet canınızı yakabilir.


EMZİRME SÜTYENİ YADA ATLETİ VE KİLOT: hamilelik boyunca bedenimiz biraz değişmiş olabilir son durumumuza göre hemile sütyeni alalım. sezeryan durumuna göre kilot yüksek belli olmalı.


GECELİK-PİJAMA TAKIMI-SABAHLIK-ÇORAP-TERLİK: doğumdan çıkınca üzerinizde hastanenin verdiği ameliyat elbisesi oluyor. odaya gelince giyebileceğiniz tek şey sadece sütyen ve gecelik olabiliyor. çünkü normalse dikiş sezeryansa sonda oluyor. ama ayağa kalkıp yürüdükten sonra pijamanızı giyebilirsiniz. hastanede koridorda bir süre volta atmanız gerekecek bunun için sabahlık ve rahat bir terlik almanız gerekir eğer tesettürlüyseniz tülbent yada şal alın mutlaka. çorap hem hastanede hemde evde çok gerekli olacak ayaklarınızı üşütmemeniz lazım. sizi odaya getirdiklerinde yanınızdakilerden çoraplarınızı giydirmelerini isteyin.


SÜT ARTTIRICI ÇAY YADA İÇECEKLER: ilk doğumumda hemen sütüm gelmişti ama iki gün sonra stresten sütüm kesildi. o dönemde bazı içeceklerin çok faydasını gördüm. humana steel tea, humana rezene çayı, milupa lactamil ve tabiki komposto. bu sefer hastaneye giderken bunlarıda yanıma alacağım. bebeğimin ilk günlerden biberona ve mamaya alışmasını istemiyorum. uzun süre emzirmek istiyorum.


GÖĞÜS UCU KREMİ: emzirenler çok iyi bilir. ilk günler emzirme açısından çok can yakıcı ve eziyetlidir. eğer doğuma vaktiniz varsa önceden lansinoh krem alın ve kullanmaya başlayın. doğumdan sonrada size tavsiyem philips avent in göğüs kalkanı var. emzirdikten sonra onu takınca diğer emzirmeye kadar göğüs ucu nemli kalıyor ve emzirirken acı çekmiyorsunuz. daha sonra zaten hiç birşeye gerek kalmıyor. önemli olan ilk göğsün alışma sürecini en az acıyla atlatmak.


BAKIM VE MAKYAJ MALZEMESİ: bu tamamen sizin tercihinize kalmış şeyler. eğer cildiniz kuruysa el vücu dudak nemlendiricileri alabilirsiniz. fotoğraf çekilecekseniz makyaj malzemeleri alabilirsiniz.


HİJYENİK PED

GÖĞÜS PEDİ

DİŞ FIRÇASI DİŞ MACUNU

ATIŞTIRMALIK BİR ŞEYLERBEBEK İÇİN ;


HASTANE ÇIKIŞI: siz doğuma girerken bebeğin giyeceği eşyaları sizden isteyecekler. ben bunları küçün bir hurcun içine koydum. hurcun içinde neler var ; iki tane bez, hastane çıkışı seti, çorap, battaniye, birde lokum :)


İÇ BADİ ALTTAN ÇITÇITLI

TULUM

AYAKLI PANTOLON

ÇORAP

YELEK

ÖNLÜK

BEBEK BEZİ

ISLAK MENDİL

BATTANİYE

ANA KUCAĞI

bebek


bunların dışında eğer isterseniz yanınıza biberon ve mama alabilirsiniz. zaten hastanelerin yakınında mutlaka eczaneler oluyor. ihtiyacınız olursa hızlıca temin edebilirsiniz. eğer çocuk kullanmazsa boşuna almış olmayın.

her ihtimale karşı aldığınız eşyalar fazla olsun. aman zaten iki gün kalıp çıkarım diye düşünmeyin. bebeğiniz kusan bir bebekse fazlaca kıyafet kirletebilir.Allah korusun sizin veya bebeğinizin bir sağlık sorunu olupta hastanede kalmaniz gerekebilir sıkıntıya düşmeyin.


Allah herkese sağlıklı evlatlar hayırlı doğumlar nasib etsin...0 yorum: