Sinbo eym beyaz ekmek tarifi

4/12/2016 03:18:00 ÖS Unknown 1 Comments

sinbo eym

Ekmek yapma makinemle denemelerimiz son gaz devam ediyor

öncelikle beyaz ekmek tarifini değişik un ve mayayla deneyerek beğendiğim kıvama getirdim.

herkesin damak zevki biraz farklı tabiki. benim makinem sinbo 4713. makinemle ilgili yazım tıktık. ben bu tarifi annemin kenwood makinesindede yapıyorum. ondada güzel sonuç alıyorum.

şimdiye kadar söke un eriş un bizim un kullandım. un alışverişi sırasında söke altın harman ununu gördüm mavi paketli biraz tereddüt ederek aldım. muhteşem bi un çok sevdim. denemenizi tavsiye ederim. normal undan biraz daha yumuşak bi kıvamda oluyor. instant maya olarakta pakmayayı tercih ediyorum.

sinbo eym


makinenin içinden ölçü bardağı ve ölçü kaşığı ve tel çıkıyor. ölçü bardağı 250 ml. ölçü kaşığınında bir küçük birde büyük tarafı var.


öncelikli olarak makinede ekmek yapmanın püf noktası kullandığınız malzemeler oda ısısında olsun. malzemeleri sırayla koymanız gerekiyor. önce sıvılar sonra tuz şeker un ve maya


Beyaz ekmek için malzemeler

750 gram için :

1 ölçü bardağı su

1/4 ölçü bardağı süt

2 büyük ölçü kaşığı sıvıyağ

2 tatlı kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

2 ölçü bardağı söke altın harman un

1 ölçü bardağı söke beyaz un

1 küçük ölçü kaşığı instant maya (pakmaya)


900 gram için:

1 ölçü bardağı su

1 ölçü bardağı süt

3 büyük ölçü kaşığı sıvıyağ

3 tatlı kaşığı şeker

2 tatlı kaşığı tuz

3 ölçü bardağı söke altın harman un

2 ölçü bardağı söke beyaz un

1 küçük ölçü kaşığı instant maya (pakmaya)


makinenin karıştırma kabına sırasıyla su süt sıvıyağ şeker tuz unu koyuyoruz. unun ortasını açıp mayayı koyuyoruz. karıştırma kabını çapraz şekilde makineye koyup saat yönünde çevirerek otrurtuyoruz. menüden 1. programı seçiyoruz kıtırlık orta ayarda. bunu zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Ekmek piştikten sonra makine uyarı veriyor. fişini çekip karıştırma kabını makineden çıkarıyoruz. temiz bir mutfak havlusunu üstüne ekmeğimizi alıyoruz. en az 20 dakika dinlendirdikten sonra telle karıştırma aparatını ekmekten çıkarıp dilimleyip servis yapabilirsiniz.

Afiyet şifa olsun...

1 yorum:

  1. çok iştah açıcı görünüyor evde makinem var ama tarifi tutturamadığım için yapamıyodum denedim çok güzel oldu başka tariflerde bekliyoruz

    YanıtlaSil