güzel kızım Sinbo ekmek yapma makinem

4/12/2016 02:34:00 ÖS Unknown 2 Comments

ekmek makinesi

Allah envai çeşit nimetler yaratmış ama insanoğlu nasıl beceriyor bilmem, her şeyin aslını doğalını bozmayı başarıyor. yemek yemeyi şifa haline getirme şansımız varken hastalık haline getiriyoruz. yediğimiz yiyecekler aslı bozulmamış doğal olsa ne kilolarla nede hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalmazdık.

şimdilerde bi organik furyası almış başını gidiyor. elma elmadır kardeşim organik elma nedir. insanlar bu ayrımdan sıkıldı artık. ayrıca organik beslenmemiz için fabrikatör çocuğu olmamız gerekiyor.

piyasanın acımasız işleme şekli bu maalesef önce zehir sonra panzehir. her türlü olan bize oldu hem paramızdan hem sağlığımızdan olduk. artık kendimizden geçtik çocuklarımızı düşünüyoruz. onları en zararsız nasıl besleyebilirizin derdine düştük ama her geçen gün dahada kötüye gidiyor. toprağımızın kalitesi iyice bozuldu. dışarıdan ithal gıda zirve yapmış. canım cennet vatanımın toprağı altın yumurtlayan tavuk gibi ama onuda bu hale getirdik maalesef.

son zamanlarda undaki katkı maddeleri hepten canımızı sıkan cinsten. en masum yiyeceğimiz hem fakirin hem zenginin sofrasını güzelleştiren nimetimizi bile yiyemez olduk.

duamız dileğimizz devletin bu konuda daha hassasiyet göstermesi...

ne kadarda doluymuşum daha çok söylenesim varda neyse bu seferlik bu kadar olsun :)

çok uzun zamandır ekmek yapma makinesi almak istiyordum ama hep erteliyordum. kullanması biraz zahmetlidir diye düşünüyordum. fırındaki çeşit çeşit ekmekler daha cazip görünüyordu. çok ekmek yiyen bi aile değiliz. sadece kahvaltıda tüketiyoruz. yemekle ekmek yeme alışkanlığımız yok.

maalesefki bir süredir ekmeğin içinden çıkan yabancı cisimler (bizim fırıncının kıvırcık kılları) haddinden fazla midemi bulandırmaya başladı. acaba yine bişey çıkacakmı diye didiklemekten ekmek yiyemez olduk. eşim sürekli başka fırınlardan ekmek almaya başladı o güzeldi bu değildi derken çin işkencesine dönüşmeye başladı. unla ilgili sistein muhabbetide başlayınca araştırmacı ayşe kendini internette ekmek yapma makinesi ararken buldu.

uzun araştırmalarım sonucunda sinbo 4713 ekmek yapma makinesini aldım. normalde sinbonun hiç bir ürününü kullanmamıştım bununla siftah yapmış olduk. ve çokta memnun kaldık. çok kullanışlı pratik becerikli eğlenceli bi alet :) kim düşünüp yapmışsa zekasına sağlık

makinenin içinden türkçe kullanma kılavuzu çıkmadı. bu arada sinbo türk malı :)

sinboya attığım mailden sonra türkçe kılavuz gönderdiler sağolsunlar. biraz kitaptan biraz kendimden derken çok güzel ekmekler kekler yapmaya başladım. biraz deneme yanılma oluyor ama alınan sonuçlar yenmeyecek gibi değil. sadece zevkinize uygun sonucu arıyorsunuz.

farklı mayalar farklı unlar deniyorum. ama asıl niyetim köylerde genetiği oynanmamış buğdayın su değirmeninde öğütülüp elde edilen unundan ekmek yapmak. yakında unum gelecek ve onunlada denemeler yapacağım. şimdilik marketteki paketli undan yapıyorum.


makinenin en güzel tarafı 13 saat ertelemeli pişirme ayarının olması. akşam yatmadan önce malzemeleri koyuyorum. sabah 7.30 da hazır olacak şekilde ayarlıyorum saat 8.00 de ekmeğim kahvaltı yapmaya hazır bizi bekliyor. fırından aldığımız ekmeklerden daha lezzetli ve dolgun bir ekmek oluyor. ekmeğin kokusu gelince yataktan kalkmama şansınız yok acayip tahrik edici


makinenin menüsünde 11 tane program var.


1- normal

2- hızlı

3- fransız

4- çok hızlı

5- kepekli

6- kek

7- hamur

8- fırınlama

9- reçel

10- sandviç

11- karıştırma


ekmek yaparken 2 ayrı gramaj ayarı var. 750 gr ve 900 gr. 3 tanede kıtırlık ayarı var. az pişmiş orta ve çok pişmiş. her ekmek yapışta istediğiniz özellikleri seçiyorsunuz. başlatınca yoğuruyor mayalıyor ve pişiriyor. bitince 10 kere bip sesi duyuluyor. ekmek pişince makineden alıp yarım saat kadar dinlendiriyorum. makineyi kullanmaya başladıktan sonra şunu farkettim evde hiç ekmek ziyanı olmuyor. ihtiyaca göre pişiriyorum yetecekse az gramaj seçiyorum. kalan ekmeğide değerlendirecek şeyler yapıyorum. ileriki yazılarımda paylaşacağım.

sinbonun 4713 modelinde fransiz bageti için aparat var. 4 tane baget ekmek yapılabiliyor.

makinenin ekmek dışında kek ve reçel yapma özelliği var. reçel özelliği bana biraz aldatıcı geldi çünkü tarif hazır reçel yapma tozuyla yapılıyor. bunu yapmak için zaten makineye gerek yok. kek programıda çok uzun sürdüğü için pek tercih etmiyorum.

hamur programında malzemeyi koyuyorsunuz makine sadece yoğurma işlemi yapıyor

fırınlamada pişirdiğiniz hamurun tam pişmediğini düşünüyorsanız ekstra pişirme yapılıyor

kullandığım makinenin tek eksi tarafı yoğurma yaparken etrafında un kalabiliyor. yoğurma sırasında kapağını açıp spatulayla etrafını toparlarsam sorun kalmıyor. makinenin artılarının yanında bu eksisi gözüme batmıyor açıkçası.

kısacası fikrimi sorarsanız eğer ihtiyaç duyuyorsanız kesinlikle almanızı tavsiye ederim. ben hiç pişman olmadım. kullandığım modeldende çok memnunum

yakında tariflerimi sayfamda yayınlayacağım beklemede kalın...

2 yorum:

  1. kötü ev sahibi insanı mal sahibi yaparmıs kıllı fırıncı da sizi ekmek makinesi sahibi yapmış güle güle kullanın:

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. çok yaşa güldürdün beni :) teşekkür ederim

      Sil