Sancaklar Camii ziyaretim

5/11/2016 01:51:00 ÖS Unknown 0 Comments

gezi

önceden hafta sonlarını iple çekerdim bir çantam bir ben takılırdık nereye gitsem diye düşünürdüm. şimdi hafta sonu hafta içi çokta farketmiyor. biyere gitmek gözümde büyür oldu. çocukları hazırla,
çantalarını hazırla, karınları tokmu, tuvaleti varmı, uyku saatimi, gittiğimiz yer sıcakmı soğukmu, emzirecek yer varmı.... ​​​​​​neyseki ailem sağolsun el birliğiyle beni dışarı çıkarıyorlar :)


büyükçekmecede 2014 de açılan sancaklar camii sine ben daha bu hafta gidebildim. en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek istiyorum.cami denilince akla kubbeli minareli bir yapı geliyor ama bu cami alışılmışın dışında. hira mağarasından esinlenerek inşa edilen cami yerin altında olduğu için dışarıdan bakınca cami olduğu asla anlaşılmıyor.


sancaklar caminin mimarı Emre Arolat. cami proje bazında Barselona da ve bitmiş mimari projenin eseri olarak da Singapur da birincilik ödülü aldı.
gezi

caminin içi çok şık sade ve tertemiz bütün ayrıntılar düşünülerek yapılmış. soğutma sistemi klimayla değil su sistemiyle sağlanıyor. içeride ayakkabı koyma yerleri duvarla ayrılmış. caminin arkasına çok güzel kütüphane yapılmış. içeride kitaplar masa sandalyeler var. ayrıca mutfakta yapılmış. grup halinde gidip çayınızı kahvenizi yapıp kitaplardan faydalanabilirsiniz.


vav-cami

7400 m2lik alanda yer alan caminin kapalı alanı 1200 m2 . cami 650 kişinin ibadet edebilmesine olanak sağlıyor. Sadeliğin olması gerektiği düşüncesiyle aydınlatma konulmamış gün ışığının içeri girmesiyle aydınlanan cami de minareye çıkmak için hem merdiven hem de asansör yapılmış. Dışarıdan bakıldığında camiye benzemediği için minare yerleştirilmiş.


sancaklar cami

aracınızla gittiğinizde araç park yerleri mevcut. göl manzaralı yeşillikler içindeki camiye gelince burdan ayrılmak istemeyeceksiniz. kısmet olursa teravih namazını burada kılmayı çok isterim.sancaklar-cami


Sancaklar Camiye nasıl gidilir?


Büyükçekmece Toskana Vadisi’nde yer alan Sancaklar Camii’ye ulaşmak için özel araçlarınızı kullanmanız gerekiyor. TEM otoyolundan Edirne yönünden gidip, Hadımköy çıkışından çıkarak Fatih Üniversitesi yönünden buraya gidebilirsiniz.


Adres: karaağaç Mh. Sırtköy Mevkii, Sancaklar Camii, Büyükçekmece/İstanbul


0 yorum: