bayat ekmekleri değerlendirme

6/24/2016 11:17:00 ÖÖ AysemceLife 0 Comments

bayat ekmek
herkese merhabalar

ekmek yapma makinesini aldığımdan beridir ekmeğimi evde yapıyorum. keyifle yapıp keyifle yiyorum. tariflerini sizlerlede paylaşmıştım.

makinenin güzel yanı ihtiyacıma göre küçük yada büyük gece gündüz istediğim zaman taze ekmek yapabiliyor olmak. artan ve bayatlayan ekmekleride değerlendirdiğim için kahvaltılarda her daim taze ekmek tüketmek mümkün oluyor.
bugün size artan ekmeklerimi nasıl değerlendirdiğimi anlatacağım

1. olarak kıtır ekmek yapıyorum.
artan ekmeklerimi küp küp dilimliyorum. 200 dereceye ısttığım fırında kızartıyorum. yanmaması için tepsiyi arada bir karıştırıyorum. kıtır kıtır olduktan sonra fırından çıkarıyorum. soğuduktan sonra hava almayan bir saklama kabına koyuyorum.
çorbaların üstüne koyabilirsiniz acıktıysanız ara öğünlerde yoğurdun üzerine koyup yiyebilirsiniz.

eğer süzme mercimek çorbasıyla servis yapmak isterseniz, ben tavada tereyağını eritiyorum biraz baharat ilave edip kıtır ekmekleride tavaya koyup biraz kavuruyorum. kaselere koyduğum çorbaların üzerine biraz kavrulmuş ekmekten koyuyorum çok lezzetli ve sunumu güzel oluyor tavsiye ederim.

2. olarak kızarmış ekmek yapıyorum.
Rahmetli babamdan kalan en büyük hatıra sanırım. sabahları kızarmış ekmeği çok severdi.
bayat ekmeğimi dilimliyorum.yemek tabağında ekmeğin çokluğuna göre 2-3 yumurtaya biraz tuz ekleyip çırpıyorum. dilimlediğim ekmekleri yumurtaya buluyorum. tavaya biraz yağ koyup ısıtıyorum. yumurtaya bulanmış ekmekleri yağda kızartıyorum. pazar kahvaltıları için lezzetli alternatiflerden biri oluyor.


bayat-kizarmis ekmek
3. olarak köfte için kullanıyorum
bayat ekmeklerimi gelişi güzel doğruyorum. açıkta bırakıp kurumasını bekliyorum. hava şartlarına göre 1-2 günde kuruyor. kuruduktan sonra robottan geçiriyorum. kavanoza koyup dolapta saklıyorum. köfte yapacağım zaman elimin altında hazır oluyor.

0 yorum: