cerec diş

7/01/2016 01:58:00 ÖS AysemceLife 0 Comments

dis cerec


merhabalar

önceki yazımda diş tedavimden ve implantımdan bahsetmiştim. tıktık

bu yazımda fazla bilinmeyen bir yöntem olan cerec ten bahsedicem.

dişler çürümeye başlayınca ilk olarak dolgu yapılıyor ileriki safhada kanal tedavisi yapılıyor. ama kanal tedavisinden sonra diş zamanla siyahlaşabiliyor. çirkin bi görüntü oluşuyor. daha ilerleyen zamandada diş zedelenip kırılıyor ve çekime gitmek zorunda kalıyor. bunları yaşayıp sonrada implant yaptırmıştım. başka bi dişimde aynı şeyleri yaşayınca dişimi çektirmeden nasıl ömrünü uzatabilirim diye düşünmeye başladım. kaplama yaptırıp bi kaç sene daha kullanmak en mantıklı fikir olarak göründü. daha ileride sorun olursa implant yaptırırım diye düşünüyorum.

kaplamayı hepimiz az çok biliyoruz. kanal tedavili diş küçültülüp laboratuvarda diş yapılıp küçültülen dişin üstüne yapıştırılıyor. diş kesildikten sonra diğer diş yapılana kadar bir kaç gün bu şekilde gezmek zorunda kalıyorduk.
ama teknoloji bunada çözüm getirmiş durumda. artık 1 saatte yeni dişiniz makinede hazırlanıp sorunsuzca takılabiliyor. evet yanlış duymadınız dişi makine hazırlıyor :)

yapılan işlemler şu şekilde ilerliyor. öncelikle dişiniz küçültülüyor. cerec ölçü makinesiyle ölçü alınıyor. ağzınızı kapatmamanız için bi aparat takılıyor. kalem
gibi alet düşünün dişinizin etrafında gezdirilerek ölçüsü alınıyor. daha sonra makineye bilgiler ve diş rengi giriliyor. 1 saat sonra dişiniz hazır oluyor. makineden çıkan diş küçülen dişe yapıştırılıyor ve yükseklik varsa doktorunuz yüksekliği alıyor. hepsi bu kadar.

bütün bu işlemler yapılırken iğne bile yapılmıyor. acısız ağrısız pratik bir tedavi yöntemi. aynaya baktığımda diğer dişlerimden ayırt edemiyorum.

eğer görüntüsü rahatsız eden dişleriniz varsa hiç düşünmeden yaptırmanızı tavsiye ederim.

0 yorum: