diş implant tedavim

7/01/2016 01:57:00 ÖS AysemceLife 0 Comments

dis implant


implanttan korkanlar buraya :)
çok acıyacak diye implant yaptırmayanlar lütfen okumadan karar vermeyin...

hamilelikte dişlerin çok etkilendiğini bildiğim için hatice sultana hamile kalmadan önce diş bakımımı halletmiştim. çok şükür hamileliğim bitince sadece iki dolgumu kanala çevirmiştim.

ömer asafa hamile kalmadan önce yine dişçiye gidip genel bi kontrolden geçtim. ama hamileliğim sırasında çok eski bi kanal tedavili dişim kırıldı. hamileliğimin tam ortasında olduğum için müdahale ettirmek istemedim doktor uyuşturmadan kırılan parçayı almıştı.

doğumdan hemen sonra dişçinin yolunu tuttum. beylikdüzü civarında oturanlar bilir DENTESTETİCA adında güzel bir klinik var. benim ikinci evim diyebilirim:)

öncelikle kırılan dişim çekildi ve arkasından tedavi planı oluşturuldu. dişimi çeken cerrah Cemil Beyle çekimden sonra boş kalan yer için ne yapabileceğimizi konuştuk sonuç olarak implanta karar verdik.

diş çekiminin üzerinden birbuçuk ay geçtikten sonra implant için randevumu aldım.
gittiğimde okadar korkuyordumki birisi kötü bişey söylese hemen ordan kaçacaktım:) internette okuduğum acımasız yorumlardan sonra çok canımın acıyacağından emindim. bankodaki arkadaş ayşe hanım oda hazırlanıyor birazdan sizi alıcaz diyince odaya baktım ameliyat hazırlığı gibiydi. elim ayağım titremeye başladı.

neyse zaman geldi çattı koltuğa oturdum Cemil bey geldi. benim gözlerim dolu dolu. dedimki doğru söyleyin çokmu zor bakın benim iki çocuğum var biri daha çok küçük emziriyorum ben bişey yiyemezsem oda aç kalır ağır bi ağrı kesicide içemiyorum eğer zorsa erteleyebilirim. Cemil bey gayet sakin dediki çıkınca gidip iskender yiyeceksin:)
beni ikna edip iğnemi vurdu. artık hiç bir şey hissetmiyordum hadi başlayalım dedi doktorum. dedimki bi ricam var bana ne yaptığınızı söylemeyin ben gözlerimi kapatıcam kullanılan hiç bir aleti görmek istemiyorum ve bana bişeyler anlatın kafam dağılsın. işlem başladı tır tır fır fır sesler geliyor bi taraftan Cemil bey kızını anlatıyor bana. ben hala damağımın kesileceği sesi sonrada dikiş seslerini bekliyorum derken doktor bana aç gözünü dedi gözlerimi açtım doktora baktım bitti geçmiş olsun kalk bakalım dedi. içinden dedimki heralde şaka yapıyor daha kesmedi dikmedi. etrafa baktım herkes eşyaları topluyor ozaman inandım bittiğine:) kendimi psikolojik olarak korkmaya okadar hazırlamışımki terden sırılsıklam olmuştum.

diş röntgeni çekildi beraber baktık çene kemiğimde implantı görünce inandım takıldığına.dışarıdan bakılınca hiç birşey görünmüyor.

ben yinede uyuşukluk geçince çok ağrıyacak çocuklara bakamam düşüncesiyle eve geçmeden direk yeğenime gittim. yavaş yavaş iğnenin etkisi geçmeye başladı yine ağrı yok. uyuşukluk tamamen geçti yine ağrı yok ben tası tarağı çocukları toplayıp iskender yemeye gittim :)

implant takıldıktan bir hafta sonra bir ay sonra ve iki ay sonra olmak üzere 3  kere kontrole gittim çok şükür her şey yolundaydı  implant kemikle uyum sağlamıştı. 3. ayda gittiğimde tekrar uyuşturuldu ve implantın üzerindeki kapak alınıp büyük bir vida takıldı.

1 haftayı vidayla geçirdim. o bir haftalık süreçte damak ölçüm alınıp dişim hazırlanmaya başladı. dişim laboratuvardan gelince prova yapıldı  gayet güzel ve sorunsuz olunca dişin cilası yapıldı. damağımdaki büyük vida çıkarıldı ve yerine implant vidası takıldı. yapıştırıcıyla diş vidanın üzerine yapıştırıldı. bu arada yapılan işlemlerde iğne bile vurulmadı.

çok şükür artık gülebiliyorum rahat rahat yemek yiyebiliyorum. dişsizlik çok zor bir şey. estetik olmayan yöntemleride sevmediğim için implant yaptırmakla çok doğru bi karar verdiğime inanıyorum.

implant yaptırmayı düşünüyorsanız lütfen hekiminizi iyi seçin. çok steril olması gereken dikkat ve özen isteyen bir tedavi. ayrıca kullanılan implantın markasıda çok önemli. bunu bi alışveriş gibi düşünün nasılki bi gömleğin farklı markaları farklı fiyatları kalitelisi kalitesizi yerlisi yabancısı varsa implantında aynı şekilde. kullanılacak markayı öğrenin ve araştırın. doktor çok para istediyse iyisini takıcaktır diye düşünmeyin.

benim dişime takılan implantın markası STRAUMANN.

sonuç olarak bana göre, implant çekimden dolgudan kanaldan çok daha kolay. benim gibi hassas biri yaptırdıysa herkes yaptırabilir. sakın dişlerinizi ihmal etmeyin.

bütün bu süreçlerde nazımı çeken benimle güler yüzle mücadele eden Doç Dr Dt Sabri Cemil İşler, Uzm.Dr Çiğdem Sözen Çabukusta,  Dt Ramazan İnkaya ve bütün DENTESTETİCA çalışanlarına teşekkürü borç bilirim.

cerec diş ile ilgili yazıma burdan ulaşabilirsiniz...

0 yorum: