bebeklerde pişik

10/11/2016 01:23:00 ÖS AysemceLife 0 Comments

bebek-pisik
merhaba güzel anneler

bebişlerimiz doğdu anne baba olarak herşeyin en güzeline sahip olsun istiyoruz. onu gözümüzden bile sakınıyoruz. aman kimse kuzumuzu koklamasın öpmesin dokunmasın istiyoruz. evet evet bebeğimizi kıskanıyoruz :) çok normal duygular. onlar daha küçücük çok değerli ve hassaslar.

bebek bezi ile ilgili daha önce bi yazı yazmıştım okumak için tıktık.

evet bezimize karar verdik. düzenli olarak aynı bezi kullanıyoruz ama bebeğimizde pişik olmaya başladı. panik yok biz her şeyin üstesinden gelebiliriz ;)

pişik neden olur önce bunu bilmemiz gerekir. pişiğin okadar çok sebebi varki. bizim bebeğimizde neden olduğunu çözebilirsek tedavisi daha basit olacaktır.

eğer doğduğundan beridir sık sık oluyorsa, bazı bebeklerin idrarı çok asitlidir bundan kaynaklanıyor olabilir.

bezini çok geç değiştirdiğimizde oluyorsa bebeğin idrarı ve dışkısı havasızlıktan dolayı pişiğe sebep oluyordur. bezini geç değiştirdiğimizde bebeklerde mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara sebebiyet veriyoruz.

sadece süt veriyorsak yani emziriyorsak bizim yediğimiz bazı gıdalar yada kullandığımız ilaçlar sütümüzden bebeğimize geçip pişiğe sebep olabilir.

sadece süt vermiyorsak katı gıdalara geçtiysek tam geçiş sürecindede pişik çok karşılaşılan bir durum. anne sütüyle katı gıdanın birleşiminde ortaya çıkan asit bebeklerde pişik yapıyor.

düzenli kullandığımız ıslak mendili değiştirdiğimizdede pişik olabiliyor.

katı gıdaya geçtiğinizde eğer bir yiyeceğe karşı alerjisi varsa yine vücut tepki olarak pişik yapabiliyor.

eğer bunlardan hiç biri değilse çocuğunuzun çinkosu düşüktür. doktor kontrolünde yapılan kan testiyle bunu öğrenebilirsiniz.

pişik olan bölge ilk zamanlarda pembemsi görünür daha sonra ilerlerse kırmızı renge dönüşür ve durum ciddiyse kanlanmış görünmeye başlıyor.
yaz aylarında pişik daha sık görülür ve terleyen bütün bölgelerde kızarıklık olur.

bebek-pisik

peki pişik olunca ne yapıcaz?

öncelikle bebeklerimizin bezini pişik olsada olmasada sık sık değiştireceğiz. bezini açıp altını temizleyince yeni bezini bağlamadan önce kurumasını bekleyeceğiz. ıslak ıslak bağlarsak mantara sebep olur.

pişik olduğunu gördük çinko içerikli kremlerden ince tabaka halinde süreceğiz. bir süre sonra fayda etmediyse bebeğimizin altını ıslak mendil yerine pamuk ıslatıp temizleyeceğiz.

yine fayda etmezse son günlerde verdiğimiz gıdaları liste yapacağız ve şüphelendiklerimizi vermeyip bir kaç gün deneyeceğiz. eğer düzelirse tekrar yedirip tekrarlayıp tekrarlamadığına bakacağız. eğer tekrarlarsa bebeğimize alerji yapan gıdayı tespit edip bir süre yedirmeye ara vereceğiz.

bütün bunlara rağmen düzelmezse doktora götürüp çinko seviyesine baktırabiliriz. zaten pişik olan bölge pembeden kırmızıya dönmüşse ve çok kötü durumdaysa doktorumuz daha etkili merhemler verecektir. yani antibiyotik yada kortizonlu merhemler.

bu konuda çok sıkıntı çektiğim için özellikle yazmak istedim. Hatice Sultan da 2 ay geçmeyen ve bizi çok huzursuz eden pişik sendromu yaşadık. sonuç olarak yumurtaya alerjisi olduğunu keşfettim. 10 gün yumurta yedirmedim. sonrasında 1 gün yedirip 2 gün ara verdim ve zamanla bünyesi alıştı. çünkü bu bir geçiş dönemi. alerjisi olan gıdayı tamamen kesmek gerekmiyor. yavaş yavaş alıştırmak gerekiyor.

Ömer Asaf katı gıdaya geçince her gün bir besin vererek başladım. eğer bünyesi tepki verirse neyden olduğunu anlamak kolay olsun istedim. sütten ağzı yanan anne olarak Ömerde daha temkinliydim :)

günlük yaşadığımız pişiklerde kullandığım ürünler sebamed pişik kremi, bübchen pişik kremi, bepanthol pişik kremi, sudocrem, hakiki zeytin yağı.

bir anne olarak elimden geldiğince size yardımcı olmak istedim.

Sağlıklı bebişleriniz olsun....

0 yorum: