hem emzireyim hemde kilo vereyim

9/24/2016 12:35:00 ÖS AysemceLife 2 Comments

emzirme-kilo-diyet


selam güzel anneler ve anne adayları

hamilelik bambaşka bir süreç hem bi an önce bitsin isteriz hemde ah tekrar yaşasam deriz. o dönemde bambaşka bi insan oluyoruz bedenimiz değişiyor huylarımız değişiyor en kötüsüde iştahımız açılıyor.
hamileliğin en zor ilk dört ayını atlattıktan sonra içimizdeki canavar büyürken bizimde tipimizi bozmak için elinden geleni yapıyor. hayatta yemem dediğimiz şeyleri bile canımız çekiyor. sonra gelsin kilolar gelsin kilolar :)

hatice sultana hamile kaldığımda henüz hamile olduğumu bilmiyordum bi gece saat 2 sularında canım döner çekiyor diye ağlamıştım. güzel eşim duruma bi anlam verememişti gel gidip yiyelim demişti. bu seferde bu saatte döner yenilirmi diye ağlamıştım :) oğlumdada köfte isteği ataklarım olmuştu. doğum yaptığım halde hala devam ediyor diyebilirim.

hamilelikte bol bol yerken vicdanımızı rahatlatmak için aman emzirirken dikkat ederim veririm kiloları diyoruz. diyoruz demesinede gel gelelim emzirme dönemi hamilelikten daha feci oluyor. emzirdikçe acıkmalar tatlı krizleri vakitsiz atıştırmalar gece açlıkları... emzirirken kalori harcıyoruz ama fazlasıylada yiyip tekrar kilo alıyoruz.

ben doğumdan sonra çok güzel kilo verdim hamile kaldığım kiloya geldim fakat sonra tekrar almaya başladım. hal böyle olunca emzirirken nasıl kilo veririm telaşına düştüm.
önce kendi kendime az yemeye çalıştım ve haliyle sütüm çok azaldı bu seferde sütüm azaldı demekki emzirme döneminde yemeyi azaltmamak lazım diyip kaldığım yerden devam ettim. sonra bi baktım kıyafetlerin içine giremiyorum gittikçe genişliyorum. dedimki ayşe bi dur biyerde hata yapıyorum ama nerde???

meraklı meloş anne damarım kabardı başladım araştırmaya ve fikir almaya. ablamın yönlendirmesiyle hemen diyetisyene gitmeye karar verdim. diyetisyenleri hiç sevmem hiçte hazetmem. tavsiye edilen diyetisyen ERKAN ULUDAĞ kısa zaman önce evimin çok yakınına muayenehane açmış ama hiç görmemiştim. tesadüfen aradım randevu almak için ve bana çok yakın olduğunu öğrenince hem şaşırdım hemde mutlu oldum. hemen randevu aldım ve gittim kendisiyle uzun uzun konuşunca bütün negatif düşüncelerim yok oldu ve bu işi beraber çözebileceğime inandığım için tedaviye karar verdim.

öncelikle profesyonel vücut analiz cihazında ölçümüm yapıldı ve sonuç olarak obez çıktım. vücudumda yağ oranı çok yüksekti. vücut kitle indeksim oldukça yüksekti.

sonra kan tetkiklerim yapıldı ki bu işin en önemli adımı. eğer kan değerlerinizde bi sorun varsa kilo veremeyip yada zorlanıp diyetten vazgeçebiliyoruz. bu tip çok insanla karşılaştım.
kendime gelecek olursam D vitaminim haddinden fazla düşük çıktı. D vitamini eksikliği hem kilo almayı kolaylaştırıyor hemde kilo vermeyi zorlaştırıyor. doktor kontrolünde D vitamini takviyesi aldım. gerçektende D takviyesi alınca kolay kilo vermeye başladım. bunun dışında bi sorunum yokmuş çok şükür.

diyet lafı insana soğuk sevimsiz şeyler çağırıştırıyor açlık gibi oruç gibi. yani daha önceden öyle düşünüyordum. kesinlikle diyetisyen yardımıyla kilo verilmeyeceğine verilse bile geri alınacağına inanan insanlardandım. önyargım tamamen kırıldı. çünkü beslenme alışkanlığımızın bozukluğunun hiç farkında değiliz. aslında yemek konusunda yasak diye bir şey yok.  insanız ve nefsimiz var tabikide herşeyden yemeye hakkımız var. ama ölçüsünde doğru zamanda ve doğru şeylerle beraber.  doğru beslenmeyi yaşam tarzımız haline getirdiğimizde ve bazı önemli kriterleri öğrendiğimizde istediğimizde kilo alıp istediğimizde verebileceğimizi biliyorum artık.

en büyük sorunlarımdan biride önceden evin dışında çok aktifken bir anda eve kapanıp kalmam oldu. evdeki yorgunluk insana kalori harcatıyor gibi gelsede aslında yeterli olmuyormuş. spor yapmak benim için imkansız bir şeydi asla vaktim olmadığını düşünüyordum. ama insan isteyince bi şekilde vakit bulabiliyor işte. sabah namazdan sonra yada gece 10 dan sonra çocuklar uykudayken eşime bırakıp yürüyüşe çıktım. her gün 1 saat tempolu yürüyüş yaptım.

bu yürüyüş bitek bedenime değil psikolojimede iyi geldi. evden tek başıma çıkmayı ve kendimle kalmayı özlemişim. kulağıma kulaklığı takıp sevdiğim müzikler eşliğinde tek başıma yürümek bana inanılmaz enerji verdi. hatta gece yürüyünce eve gelip üstüne ılık bi duş alınca sütümdede güzel artış oluyor.

geçtiğimiz 2 aylık zaman zarfında 7 kilo verdim. aslında sayıların bi önemi yok benim için. çünkü eğer yağdan vermiyorsam kastan kaybediyorsam sevinecek bi durum olmuyor. önemli olan kas kaybetmeden yağdan kilo vermek. ve ben bunu başardım. tabiki daha üçte birini verdim daha verilecek 16 kilom var. ama artık motivasyonum yüksek başarabileceğimi biliyorum. kendimi diyetteyim diyip depresyona sokmuyorum. illaki kaçamaklarım oluyor. çünkü kendime zaman sınırı koymadım. dedimki Ayşe senin idealin istediğin kiloya ulaşmak ister 3 ayda ister 6 ayda önemli olan hedefime ulaşmak. zaman sınırı koyunca benim motivasyonum düşüyor.

gelelim emzirme mevzusuna. bu zaman zarfında çok şükür sütümde azalma olmadı. sütümü azaltan şeyler yorgunluk uykusuzluk ve üzüntü oluyor. zaten Erkan beyin verdiği liste benim vücudum için en uygun olan yiyecekler ve ölçüler.  kendiside bu konuda oldukça hassas zaten. her hafta görüşüyoruz ve sorun olan yerlerde hemen müdahale ediyor. gerektiğinde 7/24 telefondan destek veriyor. sütümü arttırması için bitkisel çay veriyor. yani hanımlar emzirmek kilo vermeye hiç engel değil tam tersine bir fırsat. çünkü emzirdikçe ekstradan kalori harcıyoruz.

diyete başlamadan önce sürekli ağrı şikayetlerim vardı. ayaklarım bacaklarım belim inanılmaz ağrıyordu. kendimi yaşlı ve bezmiş hissediyordum.
eğer vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız hamile olsanızda emziriyor olsanızda mutlaka bi uzmandan destek alın. özellikle D vitaminize baktırın. vücut analiz cihazında günlük kaç kalori yaktığınızı öğrendiğinizde herşey çok kolaylaşıyor. kendinizi takip etme şansınız oluyor. kilo kader değildir tercihtir.

klişe olacak ama ben yaptıysam herkes yapar:)

2 yorum:

 1. Sonuc ne oldu? Verdiniz mi tum kilolarinizi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nevin hanım merhaba
   bir yılda 12 kilo verdim. bu yıl hedefim yine 12 kilo. yavaş yavaş verince hem diyetteyim psikolojisi olmuyor hemde geri almak kolay olmuyor. sevgiler...

   Sil