Aysun the SÜTÇÜ

1/12/2017 07:35:00 ÖS AysemceLife 2 Comments

aysunthesutcu-gundonumu-8100


o sütçülerin kraliçesi, o bir kadın, o bir girişimci, o bir anne, o ineklere fısıldayan kadın...

ah istanbul diyerek başlasam içimdeki üzüntüyü anlarmısınız???

şehir hayatının mağdurlarıyız diyorum ben. yeşile hasret, temiz havaya hasret, sağlıklı gıdaya hasret.

en büyük hayalim çocuklarımı küçük bir kasabada çiftçilik yaparak büyütmekti ama nasip işte İstanbulun en kötü semtlerinden birinde büyütüyorum.

hal böyle olunca elimden geldiğince sağlıklı yaşamak adına çırpınıyorum bir anne olarak.

köy hayatınıın az çok tadını almış biri olarak hazır gıdaları çok sevmiyorum. eşimde köyde büyüdüğü için oda hazır gıdalardan hiç haz etmez. özellikle süt ürünleri konusunda hazır gıdaların tadı çok suni geliyor. yıllardır yoğurdumu kendim evde yapıyorum. eşim ve çocuğumda sevdiği için bizim eve yoğurt dayanmıyor.

istanbulda yaşayanlar iyi bilirler dürüst temiz sütçü bulmak çok zordur. deneye yanıla biyer buldukmuda bırakmayız:)

bende yıllardır farklı farklı çiftliklerden süt aldım. ama hepsi birbirinden okadar farklıki taze sütten soğuyacak noktaya geldim. internetten araştırırken aysun hanımla ilgili bir yazıya rastladım. kendisine mail yoluyla ulaştım fakat adresten dolayı süt teslimatı yapılamadı. bu sene bir ümit internet aracılığıyla kendisi sesime kulak verdi ve teslimat yapıldı.

aysun hanım çok güzel bir sistem kurmuş. istanbulun farklı bölgelerine her gün süt teslimatı yapılıyor. benim bölgeme cuma günleri teslimat var. perşembe günü sabahları cep telefonuma mesaj geliyor siparişim alınıyor ve cuma günü siparişim eve teslim ediliyor.

Aysun hanım ineklerinin bakımı beslenmesi sütün sağımı ve hijyeni açısından çok titiz bir insan. sosyal medyadan takip edenler bilirler, çiftliğinin sürekli ziyaretçileri ve kalıcı misafirleri oluyor. onu bir tek Türkiyeden değil yurt dışındanda takip edip ziyaret eden sevenleri var. kısmet olursa bu yaz bende çocuklarla çiftliğini ziyaret etmek istiyorum.

aylardır sütümü tereyağımı peynirimi Aysun hanımın 8100
Gündönümü çiftliğinden alıyorum. sütümü ocağa koyup kaynatırken kokusu beni köyüme götürüyor resmen :) tereyağı ayrı bir keyif sanki yayıktan yeni çıkmış gibi taze mis kokulu.

sütümü aldığım gün bizde bayram oluyor. hemen 2 kilosundan sütlaç yapıyorum. 5 kilosundan yoğurt mayalıyorum. 3 kilosunu dolaba kaldırıyorum günlük kullanmak için.

Birilerinin bu işi severek yapması ve onun bir kadın ve anne olması müthiş bi mutluluk. iyiki varsınız Aysun hanım burdan size tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum...
2 yorum:

  1. Harikaymış, sayenizde öğrenmiş olduk işte girişimcilik budur.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. böyle güzel birini tanımanıza vesile olduğum için mutlu oldum☺️

      Sil