Hatice Sultan'ın geniz eti ameliyatı

1/13/2017 05:00:00 ÖS AysemceLife 6 Comments

ameliyat-geniz eti

Yorgun anneden selamlar...

bu yıl karar verdim ki artık benim hayatım diye bir şey yok. çocukların sağlığı, çocukların yemeği, çocukları gezmesi, çocukların arkadaşı, çocukların oyunu, çocukların alışverişi liste uzar gider...

biraz sitemkar bi başlangıç oldu ama inanın çok yorgunum iki küçük çocukla hayat çok ama çok zor geçiyor...

gelelim güzel kızımın ameliyat hikayesine. maalesef iki çocuğum ve ben alerjik bünyeye sahibiz. alerji basit bir kelime gibi görünsede içeriği o kadar ayrıntılı ki. nerde ne zaman neye tepki vereceği belli olmuyor. buda anneyi çok hırpalıyor.

kızımın çok şükür bağışıklık sistemi baya iyi. doğduğundan beridir fazla hasta olmadı. klasik her bebekte olan diş çıkarırken ateşlenmelerimiz  falan oldu. onun dışında yaşadığımız bütün sıkıntılar alerjiden kaynaklandı. geniz eti bademcik sorunumuz sürekli baş gösterdi. ateşlenmeler gece horlama burun tıkanıklığı sürekli tekrarlar hale gelmişti.

düzenli gittiğimiz çocuk doktoru Ender Yaman son muayenesinde artık ameliyat olması gerektiğini söyledi. kendisi bize KBB doktoru önerdi. Bakırköy özel ENT tıp merkezi nde Dr Orhan Altınbaş.

Dr Orhan Altınbaş tan randevu alıp muayene olduk. muayene sonucunda doktorumuz geniz etleri çok büyük bademciklerde iltihap ve sol kulakta biraz sıvı birikmesi olduğunu söyledi. ardından pressure test yapıldı ve sonuç olarak acil ameliyat kararı alındı. zaten canıma tak etmişti. son zamanlarda gece uykularımız harap olmuştu. çocuk resmen uykuda boğuluyordu ve çırpınmaya başlıyordu. onu takip etmekten ve nefesinin sesinden bende uyuyamıyordum. 9 gün sonrasına ameliyat günü aldık ve hastaneden ayrıldık.

23 aralık cuma günü ameliyat olacağı için 21 aralık çarşamba kan testlerinin yapılması gerekiyordu ama gidip gelmek bize zor olacağı için kan testlerinin ameliyatla aynı gün yapılmasını rica ettim.

ameliyattan bir gece önce hastaneye götürmek için çanta hazırladım. 2 takım pijama, 3 takım iç çamaşırı, 2 çift çorap, terlik ve hikaye kitabı aldım. sevdiği bir oyuncağınıda çantamıza koyduk. zaten şimdi hastane odalarında televizyon olduğu için çizgi filmle falan oyalanabiliyorlar. kendim içinde yedek kıyafet aldım yanıma. bizde olmasada bazı çocuklarda anesteziden dolayı kusma olabiliyor.

cuma günü 12 saat açlıkla sabah 6.30 da İstanbul Bahçelievler Aile Hastanesine giriş yaptık ve yatış işlemlerimiz yapıldı. odamıza yerleştik ve Hatice Sultandan test için kan alındı. anestezi doktoru odamıza gelip kızımla ilgili bazı bilgiler istedi. test sonuçlarında bir sıkıntı olmadığını söyledi.

ameliyattan yarım saat önce dormikum verildi. her eve lazım bişeydir kendisi :) dormikumdan sonra Hatice Sultan pamuk şekeri gibi oldu :) hemşiremiz ameliyat önlüğünü getirdi üzerini değiştirdik sedyeye yatırdık ve eşimle beraber ameliyathaneye kadar kızıma eşlik ettik. dormikumun etkisiyle hiç bir şeye sorun çıkarmadı. bizden ayrılırken bile garipsemedi. saat 8.15 te ameliyata alındı.

tam 45 dakika sonra kızımı odaya getirdiler. geldiğinde uyukluyordu. bir süre sonra ayılmaya başladı sonrası kabus gibiydi zaten. dakikalarca bağırarak ağladı. yataktan kendini atmaya çalıştı. yanına uzanıp sakinleştirmeye çalıştım. sakinleştikten sonra güzel bi uyku çekti.

doktorumuz odaya gelip durumuyla ilgili bilgi verdi. alınan parçaları gösterdi. gerçekten şok oldum o kadar büyüktü ki geniz etleri çocuğun nefes alması mucizeymiş aslında. çok şükür ameliyatımız güzel geçmiş kulaklarına hiç dokunulmamış ve bademciklerinin sadece iltihaplı kısmı alınmış.

doktorumuz bir hafta yumuşak gıdalar yemesini söyledi. ameliyattan 2 saat sonra dondurma yedirdim su içirdim. daha sonrasında hep yumuşak yemekler hazırladım. çorba, puding, sütlü tatlılar, meyveli yoğurt vs.. en katı gıdası makarna oldu. daha sonra yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yaptık. bu süreçte biraz zorlandık tabiki canının istediği şeyler oldu biz yemesine müsaade etmedik biraz mızmızlandı.

ameliyattan sonra ilaç olarak antibiyotik ve ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar kullandık. çok şükür sorunsuz atlattık.

en zorlandığım konu ise konuşması oldu. konuşması garip bi hal aldı söyledikleri hiç anlaşılmıyordu. doktorumuz önceden bizi uyardığı için kafam rahattı ama kızım bize çok sinirleniyordu. bişey söylediğinde anlamadığımız için defalarca tekrar ettiriyorduk.

uzun zamandır gözümüzde büyüyen ameliyat hikayesini sorunsuz atlattık çok şükür. eğer çocuğunuzda geçmeyen şikayetler varsa ihmal etmeyin. vakitlice ameliyatını yaptırın. zaten hiç büyütülecek bişeyde yokmuş. yarım günde ameliyatımızı olup evimize geldik ve hayatımıza kaldığımız yerden devam ettik. daha ilk geceden uykuları düzene girdi. horlamadan tıkanmadan rahat rahat uyudu.

doktorumuzu da sonuna kadar tavsiye ederim. muayene ücreti biraz yüksek ama kesinlikle değer. çocuğa yaklaşımı bizi dinlemesi sorularımıza sabırla cevap vermesi bizi çok mutlu etti. ameliyatı da çok başarılı ameliyat sonrası ilgisi de tatmin edici.

Rabbim bütün evlatlara sağlık versin. sevgiyle kalın...






6 yorum:

 1. Merhabalar. Geçmiş olsun. Sizi blogger gazetemizden görüp geldim ve hemen takibe aldım. bana da bekliyorum. sevgileer..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba teşekkür ederim
   bende sizi takipteyim ☺️

   Sil
 2. Cok gecmis olsun. Kizinizin konusmasi ameliyattan ne kadar sure sonra normale dondu?

  YanıtlaSil
 3. nevin hanım ilk iki hafta konuşması çok zor anlaşılıyordu. tamamen düzelmesi bir ayı geçti. sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar geçmiş olsun kızınız kaç yaşında bu ameliyatı oldu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Kızım üçbuçuk yaşındaydı ameliyat olduğunda.

   Sil