süt alerjisi nedir?

2/14/2017 02:36:00 ÖS AysemceLife 0 Comments

alerjik-bebek

herkese selamlar

bu post biraz geciksede yazmayı çok istedim. maalesef son zamanlarda bilgisayarımla zor görüşür olduk. ömer asaf bi taraftan hatice sultan bi taraftan. ne evin işi bitiyor nede yemek derdimiz bitiyor :) bugünümüze şükür...

beni çok üzen sarsan ama artık alıştığım süt alerjisiyle tanışma hikayemizi anlatmak istiyorum. bu yazıdaki ısrarımın sebebi ise sorunun çözümünü yanlış yerlerde arayan annelere ışık tutmak.

Ömer Asaf doğduğu günden beridir memeyi zevkle emen ve çok güzel kilo alan bir bebekti. ilk 6 ayımız muhteşem geçti. acıkıyor emiyor kilo alıyor hasta olmuyor. okadar mutluydumki. il 4 ay çocuk doktorumuz Ender Yaman'a gidiyorduk. 5. aydan sonra fiyatından dolayı bidaha doktoruna götürmedim. sağlık ocağına aşılar için gidiyorduk. orada rutin kilo ve boy takibi yapılıyordu

7. ayda aşı için gittimizde doğru düzgün kilo almamıştı bende pek önemsemedim.

8. ay tekrar aşı için gittik yine kilo artışı azdı. sağlık ocağındaki hemşireyle görüştüğümüzde zaten ablasıda böyleydi falan deyip kendimi rahatlatıp çıktım. ömer ara ara gribal enfeksiyon gibi oluyordu. bizim yorumumuz dişi çıkacaktır yada ablası anaokuluna gidiyor eve mikrop getiriyor oluyordu.

9. ay aşı için gidince son iki ayda sadece 350 gram almıştı. artık moralim bozulmaya başlıyordu. verdiğim yemeklerin hiçbirini yemek istemiyordu. sık sık hasta oluyordu ve öksürüğü geçmek bilmiyordu.

bu şekilde 11 aymıza geldik. ömer resmen 6 aylık gibi görünüyordu. burun akıntısı ateş ve öksürüğün yanında birde şiddetli isal olmuştu. karnı acıkıyordu yemeğe saldırıyordu ama sanki yemek acıymış gibi ağzının ucundan geri çıkarıyordu. ateşi gün içinde defalarca çıkıp iniyordu. gece sürekli sancıyla uyanıyordu. peşinden kusmalarımız başladı. yaklaşık 1 ay boyunca 3 tane özel hastaneye gittim. defalarca kan tahlili ve idrar tahlili yapıldı. saçma sapan ilaçlar alıp eve geliyorduk ama nafile. çocuk günden güne eriyordu. artık isali farklı bi hal almıştı rengi bi değişikti sanki kan sıçramış gibiydi. her kakadan sonra yıkamak zorunda kalıyordum su gibi gidiyordu. en son duşa soktuğumda ağlamaya başladım. çocuğun kemikleri görünüyordu bitmiş haldeydi göz altları simsiyah olmuştu hiç gücü yoktu. ölücek sandım ellerim titriyordu.

hemen aldım beylikdüzünde özel doktora götürdüm. isalimizi ve kusmamızı hemen durdurmak için ilaç verdi. 23 tane tahlil istedi. hemen tahlillerimizi verdik. tahliller süt alerjisi çölyak taraması gibi şeylerdi. kaka tahlilinin sonucu 1 hafta sürdü. bu süreçte isal ve kusmamız geçti ama yine hiçbirşey yemiyordu. ve ateşimiz öksürüğümüz burun akıntımız devam ediyordu. burun akıntısı derken selpakla silinen normal bir akıntı değil. yapış yapış burnunda kuruyan nefes almasına engel olan değişik bişeydi.

sonuçlarımız çıktıktan sonra doktora gittik. tahlillerimiz genel manada temizdi sadece kalpotektin değeri yüksek çıkmıştı.  süt alerjisi ve çölyak testi negatifti. ama bütün sorunlarımız süt alerjisini işaret ediyordu. doktor bize süt diyeti verdi.

benim içim rahat etmedi ve tekrar kendi doktorumuz Ender Yamana gittik. ben tahlilleri göstermeden durumu anlatırken doktorumuz süt alerjisi teşhisini koydu. o anda kendime o kadar kızdımki. aylardır çocuğa bu çileyi çektireceğime kendi doktoruna götürseydim şimdiye tedavi olmuş düzelmiş olacaktı.

tedavi olarak bütün süt ürünlerini kestik. emzirdiğim için bende süt ürünleri tüketmiyorum. aptamil pregomin as ile mamalar hazırlayıp vermemi önerdi. normalde mamanın fiyatı 150 tl fakat hastaneden rapor çıkarttırıp ücretsiz alabiliyoruz.

2 hafta sonra hem kontrol hem aşı için Ender Beye gittiğimizde Ömer Asaf 300 gram almıştı. her şey yolunda görünüyordu. Ender Bey keçi ürünleri verebileceğimizi söyledi. buna en çok sevinen ben oldum :) süt diyeti gerçekten çok zor. bütün hazır gıdalarda süt ürünleri var ve mutfakta çok zorlandım. öksürüğümüz öksürük şurubuyla düzelmediği için sprey ve alerji şurubu verdi.

keçi onayı alır almaz kendimi migrosa attım. süt yoğurt ve labne aldım. ilk 2 gece sancılandık. çok korktum yine eskiye dönücez diye hemen doktorumuzu aradım. dediki gaz yapan herhangi bir şey yemiş gibi düşün zamanla ona alışacak istersen gaz damlası verebilirsin dedi. ben gaz damlası vermedim. gerçektende 3 gün sonra gaz sorunumuz geçti. artık bizde normal insanlar gibi akşam tok ve mutlu uyuyup gece sadece emmek için uyanıyorduk. bunun benim için ne demek olduğunu bi bilseniz. gece uyanıp onun uyuduğunu görünce mutluluktan ağlıyordum. yorgunluk çaresizlik üzüntü beni resmen bitirdi.

şimdi 13 aylık olduk. Rabbime şükürler olsun Ömer Asaf bizimle sofraya oturup yemek yiyor ve geceleri düzenli uyuyor. sofarada istediği şeyler için bizimle kavga ediyor :)

keçi sütü serbest olduğu için ona atıştırmalık şeyler yapabiliyorum. kek kurabiye poğça tarzı aralarda atıştırabileceği yiyecekler hazırlıyorum. şuanda 8 kilo ve kilomuz yaşımıza göre baya düşük. o yüzden beslenmesine elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum.

bizim doktorumuz bebek doğunca ilk muayenesinde bütün annelere inek ürünleri yememelerini tavsiye ediyor. keçi sütü ürünlerini tüketmelerini söylüyor. ama biz maalesef hastalık olmadan önce bunun nedemek olduğunu anlayamadık.

şayet bu yazıyı bebeğiniz hasta olmadan önce okuduysanız henüz hamileyseniz yada yeni doğum yaptıysanız lütfen emzirme sürecinde inek sütü ürünleri tüketmeyin. ek gıdaya başladığındada bebeğinizin gıdalarını yine keçi sütü ürünleriyle hazırlayın. bunu hiç yaşamayan birine anlatmak biraz zor geliyor ama yaşayanlar bu hastalığın ne kadar zor ve sarsıcı olduğunu bilirler.

şayet bebeğinizde geçmeyen ateş, öksürük, sümük, kusma, isal, iştahsızlık, gelişim geriliği, kakasında kan varsa ve doktorunuz süt alerjisinden şüphelenmediyse siz doktorunuzu uyarın yada doktorunuzu değiştirin. ben ömer asafa sütlü gıda yedirdiğimde yüzüne değen yerler kızarırdı. ben cildi alerjik bi bebek olduğu için hiç şüphelenmemiştim. şayet bebeğiniz size böyle sinyaller veriyorsa benim gibi geciktirmeyin.

bu hastalığın tek tedavisi süt diyeti. bunun ne kadar süreceği belli olmuyor her çocukta farklı zaman diliminde geçebiliyor. hiç geçmeyen nadir vakalarda olabiliyormuş. bizde yaşayıp göreceğiz. Rabbim dermansız dert vermesin...

Sağlıcakla kalın...
0 yorum: