El - Ayak - Agız Hastalıgı

11/03/2017 01:57:00 ÖS AysemceLife 0 Comments

el-ayak-agiz-hastalik

merhabalar;

hastalığın ismini duyunca ben biliyorum diyenlerde var. oda neymiş öyle hastalıktamı varmış diyenlerde var...

Ömer Asaf'la deneyimlemediğimiz hastalık kalmasın diye bunuda yaşanmışlıkların arasına sıkıştırıverdik:)

günlerden bir gün evde çok işim var. hangi gün yokki acabaaa:)
yeğenim Ömer'le ben ilgilenirim dedi ve sabah erkenden yeğenime bıraktım. bende keyfim yerinde mutlu mesut ev temizledim. Ömeri öğleden sonra almaya gittiğimde biraz ateşi vardı birazcıkta burnu akıyordu azıcıkta halsiz keyifsizdi. önce çok önemsemedim ya nezle yada alerjik diye düşündüm. bir saat sonra elinin üstünde ve bacağında 3 tane benek gördüm. biraz telaşlandım kızamık yada su çiçeği gibi bir şey sandım. 
doktorumuzu aradım kendisi duş aldırmamı, ateşi yükselirse calpol şurup vermemi söyledi. benekler ve ateş devam ederse görüşelim dedi.

hemen eve geçtim duş aldırdım ateşi yükselince calpol verdim. sabaha kadar rahatça uyudu. sabah kalkınca baktımki beneklerden ağzının etrafındada çıkmış. o an el ayak hastalığı olduğunu anladım. daha önce yakın bir arkadaşımın oğluda geçirmişti bu rahatsızlığı. ozaman duyunca bende şaşırmıştım. internetten bakmıştım ne olur ne olmaz diye.

bir günde benekler zirve yaptı. el içleri, el bilekleri, ayak tabanı, ağzının etrafı, poposu, dizlerinin arka kısmı tamamen beneklendi. ama bidaha ateşlenmedi. poposunu kaşımak için çabaladığını huzursuzlandığını farkettim. muhtemelen ağız içindede çıkmış olacakki iştahı tamamen kesildi. sevdiği şeyleri bile yemeyi reddetti.

hastalığın her hangi bir tedavisi yok. genelde 10 yaş altı çocuklarda görülüyor. yaz ve sonbahar mevsiminde çok yaygın görülüyor. 3 gün kuluçka süresi var. beneklerin tamamen geçmesi 10 günü buluyor. benekler önce kırmızı çıkıyor sonra ucu iltihaplı sivilceye benziyor daha sonra kuruyup rengi açılıp iyileşmeye başlıyor.

bu dönemi evde geçirmeye gayret gösterdim. tabiki Hatice Sultan'a bulaşacak diye çok endişelendim. ikisinede sık sık duş aldırdım. evi sürekli havalandırdım.

evde kendi yöntemlerimle kaşıntı yada acı olmasın diye rahatlatmaya çalıştım. evde ve çantamda  son 1 yıldır elimin altından eksik etmediğım aloe vera acil durum spreyinden çok faydalandım. spreyi kullandığımızda Ömer de kaşıntı yada rahatsızlık olmadığını fark ettim. özellikle poposu kapalı kaldığından benekler daha çok ve canlı görünüyordu. bezini her değiştrdiğimde poposuna ve bacaklarına hindistan cevizi yağı sürdüm. gece yatarkende impetex kremi bütün yaralarına sürdüm. ağzının etrafındakiler ve poposu çok çabuk iyileşti. el ve ayaklarındakiler baya vakit aldı.

çok şükür şimdi iyiyiz. hastalığın başlangıcı gribal enfeksiyona çok benziyor. biz ateş olayını hafif atlattık ama daha yüksek geçirenlerde var. dikkatli takip etmek gerekiyor.

bir gün sizde çocucuğunuzda böyle kırmızı sevimli benekler görürseniz aklınızda olsun el ayak ağız hastalığı geçiriyor olabilirsiniz :)

Rabbim bütün evlatlara şifalar versin...


0 yorum: