Kabak Tatlısı

11/28/2017 09:32:00 ÖÖ AysemceLife 0 CommentsHerkese merhabalar;

havalar soğudu mutfaklarımızda kabaklı tarifler yerini almaya başladı. en sevdiğimiz geleneksel kabak tatlısı tarifini vermek istedim size.

kabak tatlısındaki en önemli husus aldığınız kabağın cinsinin güzel olması. eğer kabak lifli (iplik gibi) bir kabaksa nasıl pişerse pişsin tadı çok lezzetli olmayacaktır. annemin bana öğrettiğine göre kabak alırken açık renk olanını tercih etmek gerekiyor. koyu renk kabaklar genelde çorbalık kabak oluyor. birde kabak sert olacak kontrol etmek için tırnağımızı batırabiliriz batırınca  hemen içine geçmeyecek.
gelelim tarifimize...

Malzemeler1 kg kabak
1 su bardağı toz şeker
yarım çay bardağı su (hemen pişireceksek)

kabağın iki farklı pişirme tekniği var vaktiniz varsa akşamdan şekere yatırıyoruz vaktimiz yoksa hemen pişiriyoruz. hemen pişireceksek yarım çay bardağı su koyuyoruz. ertesi gün pişireceksek su koymuyoruz.

hemen pişirmek için;

soyulmuş 1 kg kabağımızı istediğimiz şekilde dilimliyoruz. uygun yayvan bir tencereye dilimlediğimiz kabakları koyuyoruz. kabakların üzerine toz şekeri döküyoruz. üzerine suyumuzuda ilave ediyoruz. altını orta hararette açıyoruz. kaynayınca en kısık ateşte pişiriyoruz. pişince altını kapatıp kapağını açıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

ertesi gün pişirmek için;
soyulmuş kabağımızı istediğimiz şekilde dilimliyoruz. uygun yayvan bir tencereye dilimlediğimiz kabakları koyuyoruz. kabakların üzerine toz şekeri döküyoruz. kapağını kapatıyoruz. bir gece bekleyen kabağımızı ertesi gün pişiriyoruz. altını açıyoruz kaynayınca kısıyoruz. pişince altını kapatıp kapağını açıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

piştiğini çatal yardımıyla kontrol edebilirsiniz.
ağır ateşte pişen kabak çok lezzetli olur o yüzden en kısık ateşte yavaş yavaş pişmeye bırakın.servis tabağına alınca tencerenizin dibindeki şerbeti kabakların üzerine gezdirirseniz daha lezzetli olur. cevizle fındıkla tahinle süsleyip sunum yapabilirsiniz.

Afiyet şifa olsun...0 yorum: