Kutlu Tamay Kimdir?

12/28/2017 03:12:00 ÖS AysemceLife 0 Comments

girisimci

Girişimci olmak isteyenlere ders niteliğinde bir röportaj olmuş sizlerle paylaşmak istedim...

TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanı Kutlu TAMAY röportajı;

1.     Kutlu Tamay’ı tanıyabilir miyiz?
1973 Ankara doğumluyum. Yükseliş Koleji ve ardından Bilkent Üniversitesi’nden  mezun oldum . 1995 yılında iş hayatına Ata Holding’e ait bir kuruluşta başladım, sonrasında 1997’de kendi firmamı kurarak duvar kağıtları ithalatı, satışı ve uygulaması konusunda 10 yıl çalıştım.
Bunun ardından Gayrimenkul Danışmanlığı, Halkla ilişkiler, Satış pazarlama konularında, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda başarıyla üst / orta düzeyde yöneticilik yaptım ve halen de Türkiye’nin önde gelen Enerji firmalarından birinde Enerji  Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Bu süre zarfında, insan ilişkileri ve satış konusundaki kabiliyetlerimi fazlasıyla geliştirdim. Uzun zamandır birçok derneğin ve vakfın bünyesinde çalışmalar yapmaktayım.
Ankara cemiyet ve iş hayatı içerisinde oldukça aktif, sosyal ve görsel medyayı en aktif şekilde kullanmaya çalışan, gezdiği gördüğü yediği içtiği her yerden, konuştuğu her kişiden kendisine alıntılar yapan, dersler çıkartan ve bu birikimlerini de insanlarla paylaşmaktan keyif alan biriyim.
2- TÜSİAV Verimlilik Platformu ne zaman ne amaçla kurulmuştur?  Amaçları nedir?
TÜSİAV Verimlilik Platformu 2015 yılı Mart ayında Duayen Sivil toplumcu ve aynı zamanda da TÜSİAV Başkanı olan Sn. Veli SARITOPRAK önderliğinde; ben ve ekip arkadaşlarım tarafından kurulmuştur. Platformun amacı Türkiye’de ve Ankara’da Verimlilik kavramının tanınmasını sağlamak konu ile ilgili panel, toplantı ve ödül törenleri düzenlemektir.
Bu amaçla Platformumuz her sene düzenlemekte olduğu ‘’VERİMLİLİK ÖDÜL’’ törenlerine her yıl bir önceki yıldan aldığı tecrübeler ışığında daha da detaylı ve donanımlı bir şekilde hazırlanarak bundan sonra da devam etme arzusundadır.
Bunun yanı sıra Platformumuz TÜSİAV markasının tanınması, bilinirliği adına elinden gelen özverili çalışmaları yapmış ve bundan sonra da yapmaya devam edecektir.
Ayrıca Platformumuz Türkiye’nin önde gelen kendi alanında başarılar kazanmış kişilerinin tecrübelerinden faydalanmak amacı ile panel ve toplantılar düzenlemektedir.

veli-saritoprak


3. Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernekler sizin için ne ifade etmektedir?
Bir STK’ya üye olmak gerçekten çok önemli bir adım. İnsanların ortak paydada buluşması bireylerin kendi şahsi networkleri, PR’ları ve iş potansiyellerinin artırılması açısından çok faydalı. STK’ların insanların biraraya geldiği sosyalleştiği, paylaşımlarda bulunduğu ortamlardır. İş hayatında kapital sahibi olmanın yanı sıra, geniş bir sosyal çevre sahibi olmak da işinizi ve kendinizi geliştirmenin ilk şartlarından biridir.
Sivil Toplum Kuruluşlarına üye olmak ve bu kuruluşlara gönül vermek size ‘’ İyi ve Güvenilir Yol Arkadaşları’’ kazandırır. 
4. Genel anlamda ‘’ Hayata Bakışınız’’ dersek bize neler söyleyebilirsiniz?
Ben hayatın tüm zorluklarına rağmen, bardağın dolu kısmına bakmaya çalışan yapımla, elimdekilerden keyif almaya çalışıyorum. Mümkün olduğu kadar insanlarla kaynaşarak, konuşarak üzerimde oluşan negatif enerjiden kurtuluyorum. Herkese de bunu tavsiye ediyorum. Gerçekten hayat çok kısa ve inanılmaz bir süratle elimizin altından kayıp gidiyor.

5-Türkiye'de girişimci olmak için sermaye mi? Yoksa fikir mi daha önemlidir? Başarılı bir girişimci olabilmek için neler gerekli?
Girişimci olabilmenin en önemli olmazsa olmazı özgün bir fikre sahip olabilmektir. Başkaları tarafından düşünülmemiş, düşünülse bile uygulaması yapılmamış bir fikri bulmak ve onu işlemektir. Ekonomide nasıl emek sermaye ilişkisi varsa girişimcilik konusunda da özgün bir fikir ile sermaye arasında bir ilişki vardır. Nasıl sermaye emeğe, emekte sermayeye muhtaçsa her özgün fikirde kapitale yani sermayeye ihtiyaç duyar. Fikir her sürecin başlangıcıdır. Fikir olmadan iş modeli, iş modeli olmadan da ürün ortaya çıkamaz. Fakat fikri icra etmek adına, üretim sürecinden fikrin nihai tüketiciye ulaşma noktasına kadar sermayeye ihtiyaç vardır. Başarılı bir girişimci olabilmek için önce öncelikle özgün bir karaktere ve en önemlisi cesarete ihtiyaç vardır. Girişimciler fikirleri doğrultusunda, ilk yıllarda para kazanamayabilirler. Para kazanmak amacıyla çıkılan bir yolculuğun sonu sadece ve sadece hüsrandır. Az kazanıyım ama param gününde yatsın, maaşlı işim olsun benim olsun gibi düşüncelere sahip bir kişi girişimci olamaz. Girişimcilik risk alabilmek ve hedefi doğrultusunda karşısına çıkacak her zorlukta yılmamayı bilmektir.


tusiad-is-adami

6-  Mekanları değerlendirme ilgisi nasıl başladı?
Açıkçası gezmeyi, eğlenmeyi sevmemin yanı sıra iyi de bir gözlemci olduğumdan dolayı birkaç arkadaşımın bana; neden bunları kağıda dökmüyorsun? şeklinde yönlendirmeleri oldu. Bende bu cesaretle birkaç deneme yazısı yazdım. Hem mekanların hem de okurların yoğun ilgisiyle karşılaştım. Böylece benim için çok keyifli bir hobi'ye start vermiş oldum. 
7- Mekanlarda dikkat ettiğiniz unsurlar nelerdir?
İlk olarak karşılama çok önemli bence. Güleryüzlü bir ‘’hoşgeldiniz’’ beklerim öncelikle. Ardından mekanın ferahlığı, temizliği, garsonların ilgisi, müzik, havalandırma, oturma düzeni, menü çeşitliliği ve lezzet kalitesi en önemli unsurlardır. Eğer ahçı ve barmen iyiyse mekan işin % 50 ‘sini başarmış demektir. Son olarak ta eğer az da olsa kendimi özel hissetmemi sağlamışlarsa mekan benim için sınıfı geçmiş demektir.

8- Son olarak City Bosses okurlarına hayat ile ilgili bir tavsiye vermenizi rica etsek ne dersiniz? 
Naçizane fikrim çok yönlü bir insan olmak gerekliliğidir. Sadece bir konuya odaklanmak yerine hayatınızı bir sepet olarak değerlendirip, bu sepete ne kadar farklı değerler eklerseniz o derecede başarılı ve mutlu olursunuz. Sadece iş odaklı, sadece dernek odaklı veya sadece sanat odaklı bir kişi olmak yerine hepsinden gerekli oranlarda bünyenizde barındırarak daha renkli bir insan haline gelebilirsiniz. Buda sizin hayattan aldığınız keyif, mutluluk hissini arttıracak ve başarı yüzdeniz yükselecektir.
Takip etmek isteyenler için Kutlu Tamayın instagram hesabı: kutlu_tamay
0 yorum: