Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı ?

6/18/2018 02:09:00 ÖS Unknown 1 Comments

Kadınlar için cilt bakımı her daim önemlidir. Fakat sağlıklı bir cilt için yazın cildimize daha fazla dikkat etmeli daha özenle bakmamız gerekiyor. Bu yazımda sizlere yazın cilt bakımı nasıl olmalı? Cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmeli sorularının cevaplarını derledim.

puruzsuz-lekesiz-cilt


Yazın iyice kendini gösterdiği bu günlerde kadınların cevabını en çok merak ettiği soruların başında yazın cilt bakımı nasıl olmalı sorusu gelmektedir. Yazın güneş ışınlarının da etkisi ile cilt bakımı daha özenle ve dikkatli yapılmalıdır. Özellikle hassas bir cilde sahip olan kadınların, ışıl ışıl ve sağlıklı bir cilt için bu önerileri kesinlikle dikkate almasında fayda var. Dilerseniz yazın cilt bakımı nasıl yapılır konusunu alt başlıklar halinde inceleyelim.


Güneşten korunmak için güneş kremi kullanın


Yazın cildimize en çok veren dış faktör zararlı güneş ışınlarıdır. Eğer güneşli bir günde dışarı çıkacaksanız veya denize gidecekseniz, güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korumak için mutlaka güneş koruyucu kullanmanız gerekiyor. Kullanacağınız güneş kremi cilt yapınıza uygun olmalı ve bulunduğunuz bölgeye göre 30 yada 50 faktör güneş kremi tercih etmelisiniz.


Cilt kuruluğuna karşı önlem alın

sivilce


Çok duş aldığımız yaz günlerinde su ile fazla temas etmesi sonucu cildimiz kurumaktadır. Cilt kuruluğu zamanla cilt yapısını bozarak lekelere ve tahrişlere sebep olabilir. Cilt kuruluğunu önlemek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için her duştan ve denizden sonra mutlaka cilt nemlendirici losyon kullanmalısınız. Nemlendirici losyon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ise, cilt yapınıza uygun ve besleyici vitaminler içeren losyonların seçilmesidir.Dengeli beslenmeye dikkat edin


Bakım ürünleri kadar tüketilen besinler de sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Vücut, kışın olduğu kadar yazın da vitamin ve mineral kaynağı besinlere ihtiyaç duyar. Bu vitamin ve mineral kaynağı besinler, cildin esnekliğini korur ve kırışıklık oluşumunu geciktirir. Ayrıca hücrelerde meydana gelen hasarları da onarır. Cilt bakımı için gerekli olan vitaminler A, C ve E vitaminleridir. Özellikle A, C ve E vitaminleri bakımından zengin meyveler ve sebzeler, cildinizin hem güzel hem de sağlıklı görünmesine destek olur.Bol bol su için


Vücutta bulunan su cildin nemlenmesi için kullanılan çok önemli bir sıvıdır. Özellikle çok terleyerek su kaybettiğimiz yaz aylarında bol bol su tüketmek cildinizin kurumasını engelleyecek, nemli ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza olanak sağlayacaktır. Bu konuda yapılan en büyük hata yazın tüketilen meşrubatlar yüzünden çok su tüketilmemesidir. Ancak unutulmamalıdır ki ne kadar çok meşrubat tüketirseniz tüketin hiç biri suyun yerini tutmayacaktır. 

1 yorum:

  1. Hassas bir cilde sahibim ve her yaz işkence gibi geçiyor. Önerilerinizi uygulayacağım, teşekkürler :)

    YanıtlaSil